Belka
Piątek, 27 Stycznia 2023   imieniny: Angela, Jan, Przybysław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

NFOŚiGW: 59 mln zł dotacji na odtworzenie biologicznej aktywności stawu Kalina na Śląsku

Data publikacji: 2017-09-04, Data modyfikacji: 2017-09-04
A A AWydrukDrukuj  
 
NFOŚiGW: 59 mln zł dotacji na odtworzenie biologicznej aktywności stawu Kalina na Śląsku

- NFOŚiGW informuje:

NFOŚiGW przekaże ponad 59 mln zł unijnej dotacji na poprawę jakości środowiska miejskiego gminy Świętochłowice, polegającą na remediacji terenów zdegradowanych i zanieczyszczonych w rejonie stawu Kalina wraz z przywróceniem jego biologicznej aktywności. Jeden z kluczowych projektów dotyczących ochrony środowiska na Śląsku pochłonie blisko 70 mln zł i będzie realizowany przez cztery lata, począwszy od 2018 r.

Umowę o dofinansowanie ekologicznego przedsięwzięcia Świętochłowic podpisano 31 sierpnia 2017 r. w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który reprezentował Roman Wójcik, Wiceprezes. Ze strony beneficjenta obecni byli: Dawid Kostempski, Prezydent Miasta Świętochłowice oraz Agata Ślęzak, Skarbnik.

– To jeden z przykładów przedsięwzięć mających na celu remediację i rekultywację terenów zdegradowanych przemysłowo. Takich zanieczyszczonych miejsc, jak w Świętochłowicach, jest znacznie więcej na Śląsku i w całej Polsce. Troską Narodowego Funduszu jest przywracanie tych terenów lokalnym społecznościom zarówno z punktu widzenia przyrodniczego, jak i rekreacyjnego, oszczędzając przy tym inne grunty wartościowe przyrodniczo – podkreślił Roman Wójcik, Wiceprezes NFOŚiGW.

Rezultatem zaplanowanych prac ma być oczyszczenie zdegradowanych i zanieczyszczonych terenów w rejonie stawu Kalina, a także odtworzenie biologicznej aktywności tego akwenu. W tym celu podejmowane będą następujące działania: odcięcie wpływu zanieczyszczeń z rejonu hałdy poprzez zastosowanie ścian szczelnych wokół podstawy hałdy w celu wyeliminowania dalszego napływu zanieczyszczeń; usuwanie osadu dennego i bioremediacja wód zbiornika dla wyeliminowania możliwości wtórnego zanieczyszczenia gruntu wodami ze zbiornika; a także prowadzenie remediacji gruntu z zastosowaniem metod in-situ, bioremediacji i fitoremediacji. Koncepcja przedsięwzięcia zakłada też posadzenie roślin, budowę ścieżek pieszych i rowerowych oraz obiektów małej architektury, w tym elementów infrastruktury rekreacyjnej związanej z przyszłym przyrodniczym zagospodarowaniem tego terenu.

W wyniku realizacji przedsięwzięcia powstanie 9,23 ha dodatkowej powierzchni biologicznie czynnej, a rekultywacji zostanie poddanych łącznie 10,44 ha terenu.

Dofinansowanie w wysokości 59 258 521,78 zł, Świętochłowice otrzymają z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działanie 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego (typ projektu 1 Wsparcie dla zanieczyszczonych lub zdegradowanych terenów). To projekt, który otrzymał największą dotację w ramach drugiego konkursu z działania 2.5. Całkowity koszt śląskiej inwestycji oszacowano na 69 739 277,98 zł.

Zbiornik Kalina powstał przed I wojną światową, w wyniku osiadania terenu spowodowanego eksploatacją płytko zalegających złóż węgla kamiennego. W tamtym czasie można było w nim łowić ryby. W latach 1928-1939 funkcjonował tam również ośrodek rekreacyjny z kąpieliskiem. Do początku lat 50-tych zbiornik był względnie czysty. Obecnie hałda oraz staw wraz z okolicą wyłączone są z użytkowania, na skutek zanieczyszczenia go przez nieistniejącą już spółkę, prowadzącą działalność na terenie miasta Chorzów, a składującą odpady w rejonie stawu Kalina. Kompleksowa rewitalizacja terenu stawu przywróci okolicy wartości przyrodnicze.

NFOŚiGW, Źródło artykułu: Centrum Prasowe PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Świętochłowice - miasto na prawach powiatu w województwie śląskim, w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

Do świętochłowickich zabytków należą: zespół zabudowań walcowni na terenie dawnych Zakładów Cynkowych "Silesia" w Lipinach, kamienice zwane familokami z 2. połowy XIX wieku i początku XX wieku, Urząd Miasta z 1926 r. i były ratusz z 1908 roku, wieże wyciągowe szybów I i II kopalni "Polska", kościoły (pw. Matki Boskiej Różańcowej, św. Jana Chrzciciela z 1901 roku, św. Augustyna z 1872 r. z zespołem trzynastu witraży, Kościół św.Piotra i św.Pawła z 1891 r.), Krzyż Męki Pańskiej w Chropaczowie, Zameczek z 1859 roku, schron bojowy z 1937 roku oraz wieża ciśnień z 1909 r.

Na terenie Świętochłowic działają: Huty Florian i Zgoda, "Pollena-Malwa", fabryka opon Michelin, fabryka silników Volvo oraz firma spedycyjna – "Delta Trans"; funkcjonuje tu także Śląski Park Przemysłowy.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola