Belka
Piątek, 22 Lutego 2019   imieniny: Marta, Małgorzata, Piotr
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Pamiętacie WPKiW? Oto niepublikowane zdjęcia obecnego Parku Śląskiego

Data publikacji: 2018-08-07, Data modyfikacji: 2018-08-09
A A AWydrukDrukuj  
 
Park Śląski to do 2012 r. Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku. Mało kto pamięta, że budowa jednego z największych parków miejskich w Europie rozpoczęła się w lipcu 1951 roku. Powstawał na terenach m.in. hałd, biedaszybów, bagien i wysypisk, w dużej mierze dzięki czynom społecznym. Jak podpowiada Wikipedia, w latach 50. i 60. w parku realizowano kolejne inwestycje: Stadion, Śląski Ogród Zoologiczny, Wesołe Miasteczko, Planetarium. W 1957 r. uruchomiono ponad 5-kilometrową trasę kolejki wąskotorowej, a w 1967 r. kolejkę linową „Elka”. W 1966 r. oddane do użytku zostało Kąpielisko Fala, a w 1968 r. nastąpiło otwarcie Hali Wystaw Kapelusz i Rosarium. Zobaczcie, jak wyglądał Park Śląski w latach 70-tych, 80-tych o 90-tych - kliknij w zdjęcia powyżej..

Pełna treść wiadomości na: swietochlowice.naszemiasto.pl/artykul/pamietacie-wpkiw-oto-niepublikowane-zdjecia-obecnego-parku,4754683,gal,t,id,tm.html?kategoria=1
naszemiasto.pl, Źródło artykułu: naszemiasto.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Świętochłowice - miasto na prawach powiatu w województwie śląskim, w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

Do świętochłowickich zabytków należą: zespół zabudowań walcowni na terenie dawnych Zakładów Cynkowych "Silesia" w Lipinach, kamienice zwane familokami z 2. połowy XIX wieku i początku XX wieku, Urząd Miasta z 1926 r. i były ratusz z 1908 roku, wieże wyciągowe szybów I i II kopalni "Polska", kościoły (pw. Matki Boskiej Różańcowej, św. Jana Chrzciciela z 1901 roku, św. Augustyna z 1872 r. z zespołem trzynastu witraży, Kościół św.Piotra i św.Pawła z 1891 r.), Krzyż Męki Pańskiej w Chropaczowie, Zameczek z 1859 roku, schron bojowy z 1937 roku oraz wieża ciśnień z 1909 r.

Na terenie Świętochłowic działają: Huty Florian i Zgoda, "Pollena-Malwa", fabryka opon Michelin, fabryka silników Volvo oraz firma spedycyjna – "Delta Trans"; funkcjonuje tu także Śląski Park Przemysłowy.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola